Zasady jiu-jitsu
1. Zasada pierwsza - "ustap, aby
zwyciężyć". "Ustępowanie", polegajace na nagłej zmianie naszej reakcji na pchanie lub ciagnięcie stosowane przez przeciwnika, pozwala wykorzystać jedną z naczelnych zasad Jiu -Jitsu, wyrażającą się w słowach: "ciagnać, gdy przeciwnik nas pcha i pchać gdy nas ciagnie". W sytuacji, gdy przeciwnik popycha nas; często wykonujemy niespodziewany obrót ciała (tai-sabaki), schodzac z drogi, w kierunku której następuje pchanie, aby następnie po wychyleniu, wykonanym z połączenia jego i własnej siły - rzucić go na ziemię. W podobny sposób postępu je się w sytuacji, kiedy przeciwnik nas pociaga w swoim kierunku. Opisana zasada ma wiele wariantów typowych własnie dla starojapońskiej walki Jiu-Jitsu.
2. Zasada druga - "minimum wysiłku,
maximum skutecznosci". Obejmuje ona wszystkie założenia pierwszej zasady oraz skupia nowe założenia. W mysl tej zasady każda akcja obronna lub kontratakujaca powinna przebiegać w sposób jak najbardziej ekonomiczny pod każdym względem.
3. Zasada trzecia - "przez czynienie
sobie dobra nawzajem do dobra ogólnego". Szlachetne założenia Jiu-Jitsu samoobrony zabraniaja wykorzystywania tej walki poza treningami w DOJO, z wyjątkiem koniecznosci obrony własnej lub obrony innych osób napadniętych. Nowoczesna samoobrona Jiu-Jitsu, oparta na wymienionych zasadach, realizowana jest ponadto z uwzględnieniem takich czynników, jak: szybkosć akcji, zwinnosć, zręcznosć, miękkosć, automatyzacja ruchów i doskonałosć techniczna.
***